Dneska, byť jen krátce, nahlédneme do světa neuvěřitelných výkonů člověka. Doufám, že se u tohoto stručného článku pobavíte a případně mě upozorníte na faktické chyby, které by se mohli vyskytnout. (například aktuálnost rekordů). Pokud máte i nějaké tipy, určitě se s nimi podělte v komentářích. Rád bych totiž text postupně doplňoval a jednou z něj časem bude třeba slušný seznam sportovních kuriozit. Jdeme na to.
Nejrychlejší
Hned na začátku začneme něčím známějším. Jde o největší naměřenou rychlost, kterou se člověk dokázal kdy pomocí vlastních sil pohybovat. Tím člověkem je známý sprinter Usain Bolt, který při běhu na sto metrů dokázala vyvinout neuvěřitelnou rychlost 44,72 km/h. Dodejme, že jeho výkon při zdolávání stovky, se blíží maximální možné hranici fyzických možností člověka.
Nejdéle zadržený dech
O trochu více netradičním sportem je disciplína nazvaná nádechové potápění (freediving). Jde o setrvání člověka pod vodou na jeden jediný nádech. U této disciplíny se rozlišují dvě kategorie – statická apnea a dynamická apnea. První spočívá ve splývání freedivera na hladině a u druhé jde o potápění spojené s pláváním (bez/s ploutvemi). Současný světový rekord (2012) při klidovém zadržování dechu pod vodní hladinou drží Tom Sietas, který na jediný nádech dokázal vydržet ohromujících 22:22 min. Tento údaj je pro běžné smrtelníky bez znalostí příprav na podobný výkon opravdu k neuvěření.
Být víc než jen maratónec
Každý vytrvalostní běžec zná určitě maratón, resp. jeho délku, která činí přibližně 42,2 km (přesná vzdálenost je 42,195 km). Najdou se však i tací, kterým je i tahle úctyhodná vzdálenost málo a proto se pořádají závody v takzvaných ultramaratonech. Ultramaraton je běh delší než výše zmíněných čtyřicet dva kilometrů. Běhají se buď vytyčené trasy na čas, nebo je dán určitý čas, ve kterém se běžec snaží zdolat co nejdelší trať. Obvyklé délky jsou násobky délek maratónů 50, 100 km (případně mil), ale najdou se i závody přesahující hranici 1000 km.
Jedním z rekordmanů je atlet Takahiro Sunary, který sto kilometrovou vzdálenost zaběhl za pouhých 6:13:33 hod. Stu Mittleman má na svém kontě vítězství z jednoho nejdelšího oficiálně posvěceného ultramaratonu. V nohách měl tisíc mil J za 11 dní a 20:37 min. Bylo by hříchem se nezmínit u dálkového běhání o českém amatérském běžci Reném Kujanovi, který minulý rok pokořil výzvu v podobě oběhnutí Islandu – 1340 km. Na tuto vzdálenost odpovídající zhruba třiceti běžným maratónům mu stačil přibližně jeden měsíc, přesněji 30 dní. Guinessova kniha rekordů uvádí jako světového rekordmana Serge Girarda, který v jednom roce (365 dnů) zaběhnul vzdálenost 27001 km.
O mravencích je známo, že dokáží uzvednout až pětadvaceti násobek své tělesné hmotnosti. Člověk rád poměřuje své fyzické síly a najdou se lidé, kteří se snaží o nadlidské výkony. Zapátráme-li opět v Guinessově knize rekordů, nalezneme jméno Paula Andersona, který je na mnoha místech zvěčněn jako nejsilnější žijící muž vůbec. Ačkoliv je jeho rekord neoficiální, považuje se za stropní příčku, kterou člověk zatím nedokázal překonat. Tuto příčku tvoří zdvih s osou na zádech (backlift) o celkové hmotnosti 6000 liber (2722 Kg), což jsou necelé tři tuny čisté váhy. Obrázek si uděláte nejspíš sami, stačí se podívat na přiloženou fotografii.
Ruce místo nohou
Do pětice a na závěr jedna z kuriozit. Pokud jste se někdy pokoušeli o chůzi po rukou, určitě mi díte za pravdu, že nejde o snadnou záležitost, i když s trochou tréninku se dá zvládnout. O čem bych už ale pochyboval, je zvládnutí uražení vzdálenosti 870 mil. Jde o cestu z Paříže do Vídně, kterou uskutečnil Johann Hurlinger za 55 dní, přičemž každý den na rukou odchodil deset hodit. No neříkejte mi, že se Vám potom neudělají paty na dlaních :D