Dnešní příspěvek bude o něco rozsáhlejší. Pevně však věřím, že to nebude na škodu, ba naopak! V rukou se mi sešly hned dva krokoměry a vzhledem k jejich různé specializaci, mě napadlo podrobit je provoznímu testu a vzájemně je porovnat. Jedná se o výrobky od společnosti Omron. Konkrétně jde o OMRON Walking Style III, což je třetí generace tohoto zařízení z této modelové řady. Druhým přístrojem je OMRON Jog Style zaměřující se na měření sportovních aktivit. Pojďme si nejprve představit jednotlivé pedometry, jejich provedení, funkce i obsah balení. Na konci článku pak naleznete samotné testování a tabulky s přehledem naměřených hodnot, včetně celkového verdiktu z praktického používání. Pojďme na to.
OMRON Walking Style III
Hned po vybalení zaujme Omron Walking Style svými kulatými tvary a celkovým vzhledem připomínajícím běžecké stopky. Provedení z plastu je dodáváno v několika barevných variacích (viz foto v galerii), z nichž se mi do rukou dostala bílá varianta s výraznou zářivě zelenou barvou. První dojmy z toho sportovního vybavení byly jednoznačné. Jde o velmi lehký a tenký přístroj. Celkově jsou jeho rozměry malé, ale ne natolik, abyste se museli obávat toho, že se Vám budou špatně mačkat tlačítka. V krabičce je přibalena i sponka pro připevnění krokoměru na řemínek, který je také součástí obsahu balení. Přiložený manuál v českém jazyce je vyčerpávající a naleznete v něm vše potřebné k obsluze přístroje. Dokonce si výrobce dává záležet i na upozorněních o správném umístění krokoměru, aby nedocházelo ke špatnému měření. Například pro dámy je doporučováno mít krokoměr pevně připevněn ke kabelce, je-li to možné tak nejlépe k jejímu okraji ;)
Jak už název napovídá je tento krokoměr koncipován k výhradnímu používání, kterým je měření počtu kroků při chůzi. Je vybaven 2D senzorem a neměl by být uchycen pod úhlem menším než šedesát stupňů. Vadit mu budou i větší otřesy a proto není doporučován pro jogging, o čemž svědčí i existence dalšího testovaného modelu od tohoto výrobce. Po zapnutí Vás přístroj upozorní, že je potřeba nastavit základní parametry. Jde o nastavení času, hmotnosti, výšky a délky kroku, která je nezbytná pro přesné měření. Defaultně Vám program nabídne odhadovanou délku kroku vypočítanou ze zadané výšky. Pokud chcete vypočítat Vaši skutečnou délku kroku, použijte jednoduchý vzoreček:
Uražená vzdálenost / počet kroků = Průměrná délka kroku (např.: 7,1/10=0,71 m)
Takto je krokoměr kompletně nastaven a vy jej můžete rovnou začít používat. Měření probíhá v jediném režimu, kterým je režim tréninku. Ten ukládá naměřené hodnoty pro zadaný časový úsek nebo zvolenou aktivitu. Pedometr běžně zaznamenává denní počet kroků, uraženou vzdálenost, vynaložený čas, spálené kalorie a množství tuku. Jakmile dosáhnete doporučovaného denního limitu 10000 kroků, upozorní vás na to zobrazením grafického symbolu na displayi. Ovládání už nemůže být snadnější. Chcete-li zahájit režim tréninku, stačí k tomu jediné tlačítko. V případě potřeby můžete také prolistovávat mezi naměřenými údaji. Nekontrolujete-li údaje po dobu pěti minut, dojde k uvedení přístroje do ekonomického režimu, kdy je vypnut display a přístroj dále pokračuje v počítání. Každá den je čítač o půlnoci resetován a data jsou uložena do paměti. V paměti zůstávají data za posledních 7 dní, což je dostačující pro získání přehledu a hlídání si stanovených cílů. V paměti je také uchováván jeden záznam z uskutečněných tréninkových režimů.
Technické parametry a obsah balení
Následující souhrn obsahuje základní technické parametry, tak jak jsou uvedeny v manuálu výrobcem. Dále je uveden obsah balení.
Název výrobku: Walking Style III
Typ: HJ-203-ED/HJ-203-EG/HJ-203-EK/HJ-203-EV
Rozměry: 35,5 x 68,5 x 11,0 mm
Hmotnost: cca 19 g (s baterií)
Kapacita paměti: až 7 předchozích dní
Napájení: 3V lithiová baterie
Provozní teplota: -10 C° - +40 C°
Provozní vlhkost: 30-85% relativní vlhkosti vzduchu
Životnost baterie: Přibližně 18 měsíců při denním použití v délce 4 hodin
Rozsah nastavení hmotnosti: 30-136 Kg
Rozsah nastavení výšky: 100-199 cm
Obsah balení: krokoměr, řemínek, spona, baterie, manuál
Klady a zápory
+ malé rozměry a nízká hmotnost
+ cena
- malý rozsah nastavení délky kroku
- pouze 2D senzor
Fotogalerie
OMRON Jog Style
Omron Jog Style HJA 300 je stylový a designově velmi povedený přístroj, který mi z obou testovaných kousků přirostl k srdci o trochu více. Ačkoliv jde také o krokoměr tuto vyšší modelovou řadu nazývá Omron monitorem pohybové aktivity. Sice to zní vznešeně, i když fakticky jde stále o krokoměr, který je vybaven 3D akcelerometrem a nabízí tak bohatší výbavu. Na tuto skutečnost nás výrobce upozorní zmínkou o použité technologii Active Engine, která měří celkovou intenzitu a množství cvičení v reálném čase. Omron Jog Style tak můžeme využívat nejen při chůzi, ale i při joggingu nebo dokonce běhání.
Po rozbalení krabičky a prozkoumání jejího obsahu, naleznete krom samotného krokoměru, který je zasunutý v pomocné klipsně i další doplňky. Pro dobré přichycení je součástí balení již zmíněná klipsna, která je skvělá pro připevnění k boku kalhot nebo pásku. Krom klipsny je k dispozici i spona s řemínkem pro snadné uchycení na krku. Nechybí ani baterie a malý šroubováček, který slouží k povolení šroubku při výměně baterie.
Po prvním zapnutí Vás přístroj opět vyzve k nastavení času, váhy, výšky a délky kroku. Ta je opět nabízena v doporučované délce. Překvapilo mě však, že i přes nastavení stejných informací o výšce, mi byla nabídnuta jiná doporučovaná délka kroku, než jak tomu bylo u výrobku Walking Style. V návodu jsem se navíc dočetl, že tento krokoměr má v sobě integrovanou funkci měření délky kroku. Tato funkce umožňuje výpočet délky kroku automaticky v reálné situaci, např. při běhu po běžeckém okruhu. Obecně je krok při běhu delší, než při běžné chůzi a tato pomůcka tak usnadňuje nastavování v případech, kdy je potřeba délku kroku dynamicky měnit. Měření délky kroku je jedním z nabízených režimů. Mezi dalšími nalezneme režim Jogging (režim tréninku), který je určen pro měření vzdálenosti, počtu spálených kalorií, času a průměrné rychlosti. Není-li aktivován režim tréninku, je automaticky aktivní režim chůze, který počítá kroky.
Ovládání probíhá pomocí tří tlačítek a je opět jednoduché a intuitivní. Bylo by zbytečné se opakovat, protože ovládání je téměř totožné s tím, které bylo popsáno u Omronu Walking Style. Pouze ovládání a přechody mezi jednotlivý režimy se malinko liší, ale po prostudování návodu není problém se zorientovat.
Technické parametry a obsah balení
Následující souhrn obsahuje základní technické parametry, tak jak jsou uvedeny v manuálu výrobcem. Dále je uveden obsah balení.
Název výrobku: Jog style
Typ: HJA-300-EY/HJA-300-EK
Rozměry: 75,5 x 33,5 x 11,8 mm
Hmotnost: cca 28 g (s baterií)
Kapacita paměti: Trénink (1 až 7 předchozích měření), Aktuální den (před 1 až 7 dnů)
Napájení: 3V lithiová baterie
Provozní teplota: -10 C° - +40 C°
Provozní vlhkost: 30-85% relativní vlhkosti vzduchu
Životnost baterie: Přibližně 6 měsíců při denním použití v délce 2 hodin (odpovídá cca 10000 krokům)
Rozsah nastavení hmotnosti: 30-136 Kg
Rozsah nastavení výšky: 100-199 cm
Obsah balení: krokoměr, klipsna, řemínek, spona, šroubovák, baterie, manuál
Klady a zápory
+ přesnější 3D sensor
+ dodávaná klipsna
- větší rozměry a hmotnost
Fotogalerie
Testování
Nejsem odborník na testování podobných zařízení a tak jsem jejich porovnání vystavěl na testu sestaveném prostým selským rozumem. Základní a hlavní typ testu spočíval ve vyzkoušení krokoměrů na předem vytyčené a změřené trase a následném porovnání naměřených dat na jednotlivých krokoměrech. Tento pokus jsem provedl několikrát, jednou při běžné chůzi a po druhé při běhu s různými nastaveními délky kroku, abych srovnal krokoměry i z hlediska jejich zaměření. Původně jsem chtěl provést pouze tento jeden porovnávací test, ale vzhledem k tomu, že mi oba přístroje nabídnuly jinou doporučovanou délku kroku, rozhodl jsem se vyzkoušet i to, jak se budou lišit výsledky oproti těm, které jsem naměřil při nastavení stejné a přesné (mnou změřené) délce kroku. Vybranou trasu jsem předem změřil pomocí tachometru na kole a prostřednictvím ručního měření ve službě mapy.cz. Zkušební trať jsem vybíral i s ohledem na možné nerovnosti a zvolil rovinnou asfaltovou cestu, jejíž naměřená délka činí 2,27 km. Samozřejmě jsem měl oba přístroje připevněné ve stejné poloze a na stejném místě (boky), aby nebyl některý z nich vystaven odlišnému pohybu, který by mohl ovlivnit měření. Základní nastavené parametry jsou uvedeny v následující tabulce. Podívejme se nyní na dílčí zkoušky a dosažené výsledky.
Údaj | Hodnota |
Délka kroku | v závislosti na testu |
Výška (cm) | 176 |
Váha (kg) | 76 |
Délka trasy (km) | 2,27 |
tab. č.1 Výchozí hodnoty pro testování
Jak jsem již zmínil, oba krokoměry mi při počátečním nastavování nabídnuly jinou doporučovanou délku kroku. Vyrazil jsem tedy na první test s takovým nastavením, které nevyžadovalo žádné vlastní měření délky kroku. Výsledky shrnuté v tabulce pod textem mě ani příliš nepřekvapily. Jelikož byl rozdíl mezi délkou kroku necelých 10 centimetrů bylo zřejmé, že rozdílů, na trase o něco málo delší než 2 km, nebude příliš.
Omron walking style | Omron Jog Style | |
Počet naměřených kroků | 2874 | 2897 |
Naměřená vzdálenost (km) | 2,2 | 2,3 |
Spálené kalorie (kcal) | 121 | 124 |
Spálené tuky (g) | 7,5 | 7,7 |
Délka kroku (cm) | 79 | 88 |
tab. č.2 Test s defaultními hodnotami délky kroku
Test chůze s přesným nastavení
U druhého testíku jsem si už vypočítal délku kroku sám a to pomocí uvedené formule (viz text na začátku recenze). Vypočítaná délka je blíže původnímu nastavení, které nabízel model Walking Style. Přišlo mi škoda nevyužít příležitosti a v tomto testu jsem vyzkoušel i pedometr integrovaný do přístroje Apple iPod Nano 4. generace, který jsem používal v začátcích a postupem času od něj opustil, protože neměřil příliš spolehlivě. Navíc jsem pro kontrolu využil mobilní aplikace pro sportovní aktivity Runtastic, aby bylo možné výsledky porovnat i se zařízením, které využívá GPS lokalizaci a integrovaný akcelerometr v mobilu (testováno na Samsungu Galaxy S). Ve výsledcích si pak oba krokoměry vedly téměř totožně, o čemž se můžete přesvědčit opět z přiložené tabulky. Naopak iPod Nano se od výsledků o něco vzdálil, což může být dáno tím, že neumožňuje nastavit délku jednoho kroku přímo.
pozn.: délka kroku 88cm | Omron walking style | Omron Jog Style | Runtastic | iPod |
Počet naměřených kroků | 2894 | 2927 | x | 2298 |
Naměřená vzdálenost (km) | 2,3 | 2,3 | 2,3 | 1,7 |
Spálené kalorie (kcal) | 118 | 122 | 124 | 89 |
Spálené tuky (g) | 7,4 | 7,5 | x | x |
tab. č.3 Test chůze s vypočítanými hodnotami délky kroku
Test běhu s přesným nastavení
Další test měl za úkol zjistit, jak si pedometry poradí s joggingem, resp. během. Tento test jsem opakoval několikrát. Začínal jsem pokusem s mnou vypočítanou délkou kroku a to v dostupných funkčních režimech - trénink (Walking Style), Jogging (Jog Style). Po prvním měření se mi však hodnoty zdály nepřesné v porovnání s hodnotami z mobilní aplikace. Měl jsem důvodné podezření, že na vině je mnou změřená délka kroku (103 cm), protože při běhu jsem udělal pouze deset temp. Využil jsem tedy funkce měření délky kroku u modelu Jog Style a nechal si vypočítat její hodnotu na stometrové dráze. Mé podezření se potvrdilo, protože průměrná délka kroku byla o dost větší (124 cm). Právě při přenastavování jsem přišel na omezení na straně Omronu Walking Style. Nevím na kolik je 2D-piezo senzor nevhodný pro měření běhu, protože i další test ukázal poměrně podobné výsledky jako u modelu Jog Style, který si přeci jen dokázal s běháním poradit lépe. Předpokládám, že se daleko lépe jeho senzor vyrovnává s otřesy a celkovou elevací. Ať je to jakkoliv určitě Vám Omron Walking Style neumožní nastavit délku kroku delší než je 120 cm, což je samozřejmě omezující. Řekl bych, že jde o způsob, jak nás chce výrobce donutit k nákupu vyšší řady, což není nikterak překvapivé. Shrnutí si můžete prohlédnout dole.
pozn.: délka kroku 103cm | Omron walking style | Omron Jog Style | Runtastic |
Počet naměřených kroků | 1689 | 1759 | x |
Naměřená vzdálenost (km) | 1,8 | 2,1 | 2,2 |
Spálené kalorie (kcal) | 118 | 136 | 170 |
Spálené tuky (g) | 6,8 | 7,2 | x |
tab. č.4 Test běhání s vypočítanými hodnotami délky kroku
pozn.: délka kroku 124cm | Omron walking style | Omron Jog Style | Runtastic |
Počet naměřených kroků | 1983 | 1972 | x |
Naměřená vzdálenost (km) | 2,1 | 2,2 | 2,2 |
Spálené kalorie (kcal) | 152 | 151 | 167 |
Spálené tuky (g) | 8,8 | 8,7 | x |
tab. č.5 Test běhání s vypočítanými hodnotami délky kroku pomocí funkce měření délky kroku
Běžné používání
Odvraťme se nyní od statistického měření a světa čísel, a podívejme se více na využití krokoměru v běžné praxi. Výsledky z běžného používání jsou totiž to, co lidi obvykle zajímá při koupi krokoměru nejvíce. Nezbývá než konstatovat, že v tomto směru Vás oba pedometry uspokojí. Počítají spolehlivě, i když občas vzhledem k automatickému a neustálému snímání, může docházet k načítání falešných kroků (např. během manipulace s přístrojem při sdělávání). Přiznejme si však, že pokud Vám jich za den naskočí pár navíc, není to nic hrozného. Omron Walking Style boduje svou velikostí a velmi nízkou váhou, což může paradoxně mít i nepříznivé následky. Snadno na něj můžete zapomenout a ve zpocené kapse se mu moc dařit nebude J . To je však jen teoretický scénář a s přidělaným poutkem se nemusíte bát ani toho, že by Vám mohl vypadnout. Za to Omron Jog Style určitě neztratíte, dodávaná klipsna je robustní a přístroj drží velmi dobře a to i při velkých otřesech. O něco větší šasi je daní za hezčí design a celkově na oko pevnější vzhled, ale to je subjektivní pohled. Co se ovládání týká i zde jsou praktické zkušenosti velmi dobré.
Závěřečný verdikt
Dlouho jsem přemýšlel, co napsat do tohoto odstavce, protože dělat konečný verdikt nad zařízeními, které dobře fungují, je tak trošku odvážné. Nakonec jsem se rozhodnul, že na to půjdu šalamounsky a nechám úsudek na Vás. Ostatně můžete se podívat i na recenze uživatelů, například na portálu heuréka. Za sebe můžu doporučit oba dva přístroje, každý má své pro i proti. Pokud chcete krokoměr, o kterém nebudete ani vědět a nepotřebujete s ním často běhat nebo využívat pár funkcí navíc, postačí Vám Omron Walking Style. Chcete-li funkčně vybavenější přístroj a dáte i na celkové provedení poohlédněte se po Omronu Jog Style. Samozřejmě se nejedná o jediné pedometry na trhu, ale myslím, že jde o reprezentativní vzorky z cenové kategorie od cca 500 - 1000,- Kč.
Doufám, že Vám tento článek, hrající si malinko i na recenzi, alespoň trochu pomůže při případném výběru krokoměru. Byla to zábava, ale také celkem fuška. Prosím, omluvte proto větší výskyt pravopisných chyb. Ty se postupně snažím eliminovat a pokud naleznete faktické nesrovnalosti, napište mi je do komentáře, abych je mohl opravit. Komentářem mě můžete podpořit i v případě, že se Vám článek líbil nebo máte cokoliv na srdci, co se obsahu týká.
Díky, pokud jste dočetli až sem a přeji hodně příjemného pohybu, protože pohyb je život.