V minulém příspěvku jsem se věnoval technickým “udělátkám“, které nám mohou při sportování pomoci, motivovat a dohnat i k lepším výsledkům. Rád bych na něj nyní navázal a pokusil se zkompletovat tento výčet přidáním jednoho univerzálního zařízení, které se s nevelkým úsilím může proměnit v opravdu dobrého a výkonného pomocníka. Řeč je o mobilním telefonu, respektive o chytrém mobilním telefonu vybaveném dobrou aplikací určenou ke sledování sportovních aktivit. Pokud Vám vadí zjevné nevýhody (váha, výdrž baterie), které jsou s touto variantou spjaty, alespoň tuto možnost vyzkoušejte a pro ty ostatní, je tu krátký výpis a popis dostupných aplikací pro Váš telefon. Pojďme na to.
Runkeeper je bezesporu známou službou, určenou pro měření sportovních aktivit. Aplikace je dostupná na dvou nejpoužívanějších mobilních platformách, tedy na Adroidu (v současné době již přes 5 miliónů stažení) i na iOS. Aplikace Vás přivítá přihlašovací obrazovkou, kde se můžete přihlásit prostřednictvím svého emailu nebo můžete aplikaci spřáhnout rovnou s vaším facebookovým účtem. Následuje jednoduché nastavení potřebných údajů jako je druh aktivity, pohlaví a jednotky, ve kterých se budou výsledky zaznamenávat. Samotná aplikace je přehledná a nenabízí příliš mnoho možností. V nastavení mi určitě chybí širší nabídka jazykové lokalizace, na druhou stranu člověk ocení možnosti automatické pauzy či zvukového informování v neplacené verzi (např. oproti aplikaci Runtastic). Pohotovostní obrazovky informují o nejdůležitějších informacích jako jsou uběhnuté kilometry, osobní rekordy, poslední aktivita apod. Nechybí karta přehledu všech aktivit a vašich přátel.
Přístup do hlavního místa správy měřených dat se děje prostřednictvím webové aplikace, do které se můžete přihlásit pomocí vašeho prohlížeče. Ta nabízí jednoduché do modra lazené prostředí, které vypadá moderně a přehledně. Opět je zde možnost nahlédnutí na zdolané trasy a statistiky vašich aktivit. Nicméně reporty z nich by mohli být více košaté, o což se stará až Runkeeper elit, za který si ale připlatíte 20 dolarů ročně. Krom toho získáte i možnost online sledování (broadcast) aktivit. Myslím, že právě chudší možnosti zobrazení jsou největší slabinou Runkeeperu. Díky své dostupnosti a jednoduchosti je to však výborný startovní bod. Někteří ocení i integrovaný elektronický obchod, kde si můžete kromě reklamních triček pořídit i další vybavení.
Výhody
- Hlasové informování a auto-pauza v základní verzi zdarma
- Možnost nahrávání dat z počítače ve standardních formátech
- Možnost ručního upravování tras
Nevýhody
- Slabší jazyková podpora
- Chybějící výzvy a achievementy
- Chudší přehled statistik
Z mobilní aplikace Runtastic jsem nadšený. Dostupná je ve dvou verzích – FREE verzi, která je opatřena otravnými reklamami a v placené PRO verzi, která na Googleplay stojí necelých 130,- Kč a nabízí kromě odstranění reklam i mnoho funkcí navíc. Ať už jde o funkci povzbuzování, hlasového informování (ve FREE verzi jen první 1 km), auto-pauzu, geo tagging, informace o počasí atd. Dostupná je pro téměř všechny operační systémy od Androidu, iOS přes BlackBerry po Windows Phone. Mobilní aplikace je rozdělena opět do několika karet z nichž primární karta umožňuje okamžitý start tréninku, kde jsou zobrazeny čtyři základní informace (tempo, rychlost, průměrná rychlost, spalené kalorie). Další karta je věnována historii s přehledem dřívějších aktivit a průměrnými statistikami. Po skončení výkonu je možno k naměřeným datům ještě přidat přídavné informace jako osobní pocit, druh terénu a jaké bylo počasí. Karta mapa nám ukazuje naší trasu, na které se mimo samotné trasy zobrazuje ukazatel tempa v jednotlivých úsecích (rozděleno po km). Mezi drobnostmi potěší třeba tlačítko umožňující okamžitý přístup do hudebního přehrávače.
Moc pochvaly si ale nezaslouží webová aplikace. Několika sloupcový layout s velkým množstvím reklamy je velmi nepřehledný, což je velká škoda. Totéž platí o několika menu, nejspíš je to daň za vyčerpávající nabídku funkcí, ale nováček se lehce ztrácí a bude mu trvat než si vše osvojí. Jestliže byste rádi využili opravdu všech funkcí musíte si zaplatit zlaté členství (gold member), které je za 50 euro ročně. Po té už Vám nic nebrání využívat pokročilé tréninkové funkce, historii zobrazenou v kalendáři apod. Osobně se mě líbí funkce cesty, kde můžete přidávat vaše nebo hledat cizí trasy. Runtastic obecně se hodně soustředí na integraci se sociálními sítěmi a službami. Můžete tak například okamžitě vidět, kdo zrovna kde trénuje nebo hledat přátelé ve svém okolí a porovnávat statistiky mezi jednotlivými uživateli. Zapomněl jsem zmínit, že obě aplikace jsou přeloženy i do českého jazyka, zatímco mobilní aplikace má překlad výborný u webové tomu tak není. Je to opět daň za to, zavděčit se všem, leč seznam funkcí z niž jsou některé anglicky vypadá přinejmenším divně. Doufejme, že podobné nedostatky vývojáři brzo opraví. Runtastic toho nabízí opravdu hodně, ale vyplatí se jen v případě, že to myslíte vážně a investujete do zlatého účtu i do samotné web. aplikace. Za vyzkoušení nicméně určitě stojí i základní verze zdarma.
Výhody
- Bohatost funkcí a pokročilé statistiky
- Dobré tréninkové funkce v pln verzi
- Integrace eshopu pro nákup příslušenství
Nevýhody
- Velké množství reklamy v neplacené verzi
- Nepřehlednost webové aplikace (v přítomnosti reklamních bannerů)
- Nedodělaná jazyková podpora
Endomondo je populární sportovní aplikace. Vzhled aplikace tvoří zeleno-bílé uspořádání dvou obrazovek. První poskytuje základní informace (čas, vzdálenost, tempo) a druhá po přepnutí nabízí režim zobrazení mapy. Mimo této nabídky je možnost vybrat další položky z roletové nabídky. Nikoho nepřekvapí možnost zobrazení historie, výzev, tras atd. Jinými slovy nechybí, jako u ostatních aplikací, možnost sledovat nejpodstatnější údaje a to vše v českém jazyce. Opět nechybí ani rychlá volba hudebního přehrávače. Pokud ovšem chcete využít maximum služeb, které Endomondo nabízí, je potřeba si zaplatit její premiovou verzi. Pořídit ji lze 20 dolarů ročně. Zbavíte se tak reklam a dostanete možnost využít dalších praktických funkcí jako jsou informace o počasí, motivační program, pokročilejší funkce grafů apod.
Webové prostředí je vyvedeno v podobném duchu, tedy v zeleno-bílém kabátu. Tří sloupcově rozvržená stránka rozděluje jednotlivé položky a v neupgradované verzi hraje mnoha reklamami, což ji činí podobně jako u Runtastiku dost nepřehlednou. Z mého pohledu je však na tom o chloupek lépe. Endomondo se silně zaměřuje na sociální stránku a snaží se uživatelům dát přidanou hodnotu v podobě globálních výzev, akcí a událostí. V tomto směru Endomondo exceluje, stejně jako v integraci s dalšími sociálními sítěmi
Výhody
- Jednoduchost a intuitivní ovládání mobilní i webové aplikace
- Velmi dobré integrování sociálních služeb a funkcí
- Bohatost funkcí a pokročilé statistiky
Nevýhody
- Nepříliš spolehlivá autopauza
- Nepřehlednost webové aplikace (v přítomnosti reklamních bannerů)
- Chybějící překlad webového prostředí
Shrnutí
Rozbor mobilních aplikací primárně určených pro sportovní aktivity není zcela určitě vyčerpávající. Jednak jsem samozřejmě nezahrnul všechny dostupné aplikace a za druhé jsem opomněl zevrubně se věnovat i dalším důležitým aspektům, jako je například přesnost nebo paměťová a procesorová náročnost. Doufám však, že pro základní přehled článek postačí a nevylučuji, že jej postupně budu doplňovat. Rád bych Vás proto požádal, abyste mi případné připomínky, změny, nápady nebo Vaše oblíbené aplikace napsali do komentáře pod článek.
Jakou aplikaci tedy zvolit? Nejlépe takovou, která Vám samotným bude nejvíce vyhovovat. Z vlastní zkušenosti vím, že když už jsem si myslel, že mám favorita, něčím mě nově zkoušená překvapila nebo naopak současná zaskočila. Nezapomínejte, že nejdůležitější je právě samotný sport. Ten Vás má bavit i bez technologických hraček, které jsou sice skvělé, protože vám poskytnou přehled, ale nejsou nezbytné proto, abyste si to užili. Pohyb je totiž život J