Moderní sportovní vybavení pro zábavu i profesionály

Napsal Siláček (») 13. 5. 2013 v kategorii Články, přečteno: 4085×
8293330593-59a25d1167-o.jpg

Zima je konečně za námi a s prvními jarními paprsky světla se rozproudila i krev v našich žilách. Jednoduše má člověk zase chuť vyrazit někam ven. Právě teď je ten čas, kdy se začínají probouzet chutě na nastávající letní aktivity, ať už jde o cyklistiku, běhání či pěší turistiku. Člověk v tomto zběhlý už určitě žhaví technické pomocníky, které pomáhají měřit jeho snahu a výkonnost. Nováčci si z počátku možná vystačí s málem, ale pokud to myslíte se sportem vážně, určitě dříve či později velmi oceníte praktické funkce, které současné moderní vybavení nabízí. Možná právě proto zažívají různé GPS tachometry a krokoměry svojí renesanci. Nabízí se ale otázky, jaké zařízení si vybrat? Jaké jsou výhody oproti užívání oproti mobilním aplikacím? Jak se zorientovat v záplavě funkcí? Následující článek by Vám měl nabídnout přehled nejpoužívanějšího elektronického sportovního vybavení, na které můžete dnes narazit. Spolu s uvedenými doporučeními Vám také pomůže vybrat kousek vhodný právě pro Vás a pro Vaše aktivity.

Gps-tachometr Tachometry

Základní funkcí cyklistických tachometrů  je měření ujeté vzdálenosti. Samozřejmě z tohoto poměrně jednoduchého zařízení se postupem času stalo mnohem více sofistikované vybavení, které nabízí mnohem více funkcí, než jen samotné měření dosažené vzdálenosti. Ty nejmodernější GPS tachometry do sebe integrují hned několik přístrojů včetně cyklocomputeru. Můžeme se v nich setkat s výškoměrem, krokoměrem, barometrem ale také i kompasem a dokonce i mapovou navigací. Rozdíly nalezneme i při technice samotného měření. Většina GPS tachometrů se spoléhá při výpočtu najetých kilometrů výhradně na  data získaná z GPS družic, ze kterých  pak následně vypočítává uraženou vzdálenost a s menší přesností je schopna stanovit i výškové rozdíly. Ostatní tachometry využívají senzorů umístěných na kole, které měří jeho otáčky, případně i intenzitu šlapání. Tyto senzory mohou být u některých modelů propojeny se zařízením i bezdrátově. Měření pomocí čidel je samozřejmě přesnější, ale rozdíly vzhledem k množství kilometrů, které najedete jsou minimální. Dalším důležitým aspektem je přítomnost map. Je nutno dbát pozornosti jaké mapové podklady výrobce spolu k zařízení dodává (lokalizace, kvalita, detaily) a jaké další Vám nabízí k pořízení. Mapy využijete hlavně pokud rádi cestujete na kole i do míst, které neznáte a chcete se pohodlně orientovat. Mapy se musí někde zobrazovat a to se stará zobrazovací zařízení tachometru. Právě vlastnosti display jsou dalším důležitým faktorem, který by měl mít vliv na Vaši volbu. Barevné displaye oceníte především pokud budete využívat map, ale jsou více náročné na spotřebu energie. Monochromatické displaye, krom toho že více vydrží, mají i lepší pozorovatelnost na přímém slunci. Nezapomínejme ani na robustnost provedení , protože jde často o zařízení, která budete brát do terénu, hodí se i zvýšená odolnost proti vlhkosti (padající déšť), prachu či nárazu.

Krokomer Krokoměry

Pedometr nebo také jinými slovy krokoměr je primárně určen pro počítání kroků. Z původního mechanické způsobu měření se dnes přešlo k přesnému měření pomocí elektronických senzorů a opět přibylo funkcí, které možnosti používání rozšířily. Například jde o nastavení cílového počtu kroků, výpočet spáleného tuku a nechybí ani výpočet uražené vzdálenosti. Dobrou funkcí u krokoměru je rozpoznávání citlivosti chůze, díky čemuž dochází k automatickému přepínání mezi režimy chůze a běhu. Má-li pedometr i interní paměť umožňuje často přenos získaných dat do počítače a jejich následné vyhodnocování. U krokoměrů samozřejmě nechybí ani funkce stopek a běžných hodinek. Jde sice o jedny z těch jednodušších zařízení, ale naproti tomu nabízejí vysokou výdrž baterie, velmi malé rozměry a nízkou váhu. Hodí se proto do kombinace buď s dalším příslušenstvím nebo jako startovní bod pro měření Vaší aktivity.

Sportester Sporttestr

Sporttestr je zařízení primárně určené pro měření výkonu, resp. pro zaznamenávání tepové frekvence díky čemuž lze efektivně sledovat spalování tuků. Nastavíte si úroveň, kterou chcete udržovat a přístroj vás upozorní pokud z tohoto tepového limity vypadnete. Tyto doplňky se uplatňují často při rehabilitacích nebo fitness cvičeních a jde o základní pomůcku pro profesionální sportovce, kterým pomáhá při zvyšovat vytrvalost a výkonnost. Jako u ostatních překypují sporttestry hromadou doplňujících funkcí. Ty jsou obvykle spjaty s měřením času, mohou tak čas nejen ukazovat ale i odpočítávat, stopovat atd. Některé dražší modely disponují i vlastní GPS modulem takže jsou schopny zaznamenávat i uběhnutou trasu. Stejně jako tomu bylo i u GPS tachometrů, bývá k dispozici i výškoměr pro měření nerovností v terénu, 3D kompas (měří polohu bez nutnosti horizontálního držení)  nebo dokonce i teploměr. Pokud rádi běháte na okruhu oceníte automatické počítání kol.  Někteří výrobci nezapomínají ani na plavce a hodinkové sporttestry nabízejí i s voděodolností až do hloubky 100 metrů. Výpis všech nabízených funkcí by byl zbytečný, jelikož každý model jich přidává pár navíc nebo naopak některé postrádá. Důležité je vědět, že pokud to myslíte s běháním opravdu vážně je na místě se zajímat právě o tento typ zařízení.

Závěrem

Je vidno, že možnosti použití jsou nepřeberné. Moderní zařízení najdou uplatnění jak při cykloturistice, běhání, tak i při plavání, inline bruslení i pěší turistice. Pokud pěstujete více těchto sportů zároveň, určitě se Vám vyplatí pořídit si dražší a funkcemi bohatší vybavení. Nezapomínejte na to, že velmi podstatnými mohou být i doprovodné služby, které výrobci nabízejí spolu s dodávaným vybavením. Naopak pokud jste spíše svátečními sportovci nebo teprve pronikáte do světa pohybu zvolte levnější příslušenství nebo si jen vyzkoušejte jejich funkce pomocí některé mobilní aplikace ve Vašem smartphonu, kterým se chci věnovat v některém z dalších článků. Zjistíte tak, jak by se Vám samostatné zařízení osvědčilo.

Máte-li nějaké praktické zkušenosti s některých konkrétním typem,  napište mi prosím do komentářů. Přeju Vám mnoho úspěchů a hodně napočítaných kilometrů.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Karel z IP 2a00:1028:83c8:*** | 8.4.2014 14:30
Já si beru i do bazénu stopky. U nás máme pěkné vybavení, i když jsem je nechal ve skříňce, nikdo mi je neukradl www.adint.cz/
Karla z IP 2a00:1028:83c8:*** | 13.5.2014 10:38
Mám ráda sportovní vybavení, ale můj manžel zase nepohrdne vybavením do garáže www.nortonclipper.cz/ On je víc v dílně, já na vzduchu.
Luděk z IP 2a00:1028:83c8:*** | 27.5.2014 14:50
Já jsem si nechal zvýšit výkon motoru, tak tachometr musím bedlivě sledovat, ale i tak to stojí za to. Chip tuning je skvělý cp-chiptuning.cz/
Honza z IP 92.240.174.*** | 28.2.2016 15:41
Sporttester používám také, je to asi ten nejlepší doplněk při běhání, sehnal jsem pěkný model na www.centrum-aktivit.cz/sporttester-polar-ft2/ a mohu ho vřele doporučit dál


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a tři